مقاله ها
@title
نام نویسنده:تیم فنی و مهندسی شرکت پیراژ پویا
1395/10/6

سایبان ها در قرن 19 ام

تاریخچه:

برای دو قرن سایبان ها نه تنها در موارد بالا مورد استفاده قرار می گرفتند بلکه نقش مهمی به عنوان یک المان در نمای یک ساختمان ایفا می کردند که عدم توجه به این موضوع باعث بی روح شدن فضای شهر در قسمت های تجاری نسبت به محله های قدیمی که از سایبان های رنگارنگ و زیبا استفاده می کردند،شده است.

سایبان های اولیه


در گذشته سایبان ها در کنار پرده های بلند کنترل طبیعی دما را پیش از ظهور دستگاه های تهویه امروزی برعهده داشتند.

این امر باعث جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب و اجازه دادن به گردش هوای بین فضای داخل و خارج از ساختمان میسر می شد.

سایبان ها به مشتریان اجازه می دادند که کنار ویترین فروشگاه ها حتی در روزهای بارانی بایستند و از خریدشان لذت ببرند.

سایبان ها در تراز نمای اصلی و تراز اصلی نصب می شدند.

سایبان های اولیه ی فروشگاه ها


سایبان ها مشخصه های قابل توجه ساختمان ها بودند که در طول تاریخ تغییر کرده اند.سوابق تاریخی روم باستان و سوریه نشان می دهد که از حصیر های بافته شده جهت ایجاد سایه جهت ایجاد سایه جلوی حجره ها بازار و منازل ساخته می شد.در امپراطوری رو باستان پارچه سایبان های عظیم بر روی آمفی تئاتر ها و استادیوم ها سایه می انداخت.حتی در ادبیات روم باستان نیز از واژه سایبان جهت استعاره استفاده می شد.در قرون بعدی سایبان ها در اکثر نقاط دنیا پدیدار شدند و این در حالی بود که تکنولوژی استفاده شده در آن قدری تغییر کرده بود.

سایبان هایی که رفته رفته در سطح شهرهای آمریکا و در اوایل قرن 19 ام رواج یافتند ظاهر و تکنولوژی نسبتا ساده ای داشتند و اغلب به صورت بسیار ساده ای مونتاژ می شدند.بخش های مختلف آن تشکیل شده بود از پایه های چوبی و یا آهنی که در امتداد پیاده رو پیچ می شدند و به یک میله جلویی متقاطع وصل می شدند.انتها بالایی پارچه به وسیله میخ یا قلاب و یا حلقه و گره زدن پارچه به نمای ساختمان بولت و متصل می شدند.سمت آویز پارچه ، آویزان و یا به یک میله جلویی به صورت یک نوار باریک گره زده می شدند.در موارد لوکس تر میله های جلویی با ملیله دوزی و یا گوی ویا دیگر المان های دکوری مزین می شدند.

در روزهای ابری و یا زمانیکه باران نمی بارد سایبان ها عموما جمع می شد.

سایبان های اولیه در آمریکا


عکس های باقیمانده از اواسط قرن نوزدهم اغلب چهارجوب های خالی را نشان می دهند و فقط در موارد لزوم کاور سایبان ها باز می شدند.جنس پارچه ی سایبان ها از پارچه ی پنبه ای ساده بافته شده ، بود.

سایبان های پارچه ای قدیمی


بعد از جنگ داخلی در آمریکا سایبان ها به یکی از اجزای اصلی ساختمان ها تبدیل شدند.سایبان ها و سازه ی آن به سرعت با لوله های آهنی منطبق شدند که باعث اقتصادی شدن (به صرفه بودن) و گستردگی آنها می شد.آهن یک عنصر بسیار طبیعی و مناسب برای فریم سایبان ها بود که به راحتی خم و می توانست به ابعاد و اندازه های مختلف در بیاید.

.

در سال های اخیر طراحان و معماران به استفاده از سایبان های اتوماتیک با ظاهری جذاب و چشمگیر که با آویزهای زیبا و قابلیت چاپ لوگو و نام های تجاری که عملا" خطوط متمایز کننده ای را ایجاد می نمایند روی آوردند.

سایبان های جدید با قابلیت چاپ لوگو بر روی آن


همچنین طراحان با توجه به طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح های مختلف می توانند سایبانی که با طرح و کارکرد موردنظرشان منطبق است را انتخاب نمایند

در آخر با شروع انقلاب صنعتی ، صنعت سایبان برقی با ارائه تنوع زیادی از چهارچوب و پارچه ی منطبق با مصارف مسکونی و تجاری پا گرفت.

سایبان های نوین

تیم فنی و مهندسی شرکت پیراژ پویا

1395/10/6


مقالات مرتبط
سقف جمع شونده
سقف جمع شونده
1395/8/25
نام نویسنده:مهندس محمد منصوری

بیشتر بخوانید
1395/8/25
مشخصات فنی سایبان برقی
مشخصات فنی سایبان برقی
1395/8/26
نام نویسنده:تیم فنی و مهندسی پیراژ پویا

سایبان اتوماتیک محصولی پرکاربرد می باشد.

بیشتر بخوانید
1395/8/26